All

Najbardziej oczekiwane wydarzenia e-sportowe

Wszystkie większe i ważniejsze imprezy z każdej dziedziny zaplanowane na 2020 rok zostały albo całkowicie odwołane, albo przeprowadzone w bardzo okrojonej wersji. Lub nawet w wersji zdalnej.  Temu trendowi wymuszonemu przez znaną nam wszystkim ogólnoświatową pandemię uległy nawet pokery gry online i turnieje internetowe w tę niezwykle interesującą i wymagającą grę karcianą! Jednak w początek nowego roku wchodzimy z nową nadzieją, że te wszystkie trudne chwile są już za nami i że możemy powoli spodziewać się powrotu do normalności. Spróbujmy zatem przyjrzeć się nieco bliżej temu, co nas czeka w 2021 roku – a konkretnie chodzi nam tutaj o wszelkiego rodzaju godne uwagi wydarzenia z branży e-sportowej.

Intel Extreme Masters i jego kontynuacja

Ku olbrzymiemu rozczarowaniu albo może nawet wściekłości wszystkich fanów rozgrywek e-sportowych, największa światowa impreza poświęcona grom komputerowym została odwołana w dosłownie ostatniej chwili. Mamy tutaj na myśli zeszłoroczną (czyli z 2020 roku) edycję Intel Extreme Masters, która miała odbyć się w słynnym katowickim Spodku. Na szczęście po dość długich dyskusjach i negocjacjach władze województwa śląskiego zdecydowały się na wydanie zezwolenia organizatorom IEM. Jednak sama impreza musiała się odbyć wyłącznie w wersji online, bez udziału publiczności. Wszystkie zmagania toczone w ramach tej edycji Intel Extreme Masters były transmitowane na zasadzie streamingu wideo i tylko w ten sposób można było śledzić przebieg wydarzeń.

Jednak tamta impreza to już przeszłość. W tym roku, czyli w 2021, czeka nas kolejna edycja tej niezwykle popularnej na całym świecie imprezy. Zaplanowana została ona na 16 lutego. Oczywiście oficjalne miejsce realizacji ponownie zostaną Katowice, jednak w praktyce całe wydarzenie z cyklu Intel Extreme Masters zostanie przeprowadzone w specjalnych studiach produkcyjnych. Oczywiście taka decyzja podjęta została w oparciu o chęć zadbania o zdrowie pracowników oraz samych graczy i potencjalnych widzów. Może się tak zdarzyć, że same zawody zostaną rozegrane w wersji online we wszystkich przypadkach, w których będzie to możliwe.

Jednak organizatorzy Intel Extreme Masters dbają o swoich widzów i fanów. Zdecydowali więc, że jeśli przyszłoroczna edycja, czyli IEM 2022 będzie miała już swój tradycyjny charakter, to ponownie miejscem jej organizacji będzie katowicki Spodek. Ponadto wszyscy ci, którzy zakupili bilety na Intel Extreme Masters 2020 i na 2021 będą mogli albo ubiegać się o zwrot pieniędzy w dowolnym momencie, albo wykorzystać je właśnie w przyszłorocznej edycji.

Projekt Gaming bez barier

Bardzo interesującym rozwiązaniem, jakie pojawiło się pod koniec 2020 roku i z pewnością będzie szybko rozwijane, jest to, co kryje się pod tagiem #GamingBezBarier. Mamy tutaj na myśli to, że powstał wtedy specjalny słownik dla osób głuchoniemych oparty o język migowy. Dzięki temu nawet gracze z niepełnosprawnością mogą w pełni swobodny sposób porozumiewać się z innymi graczami podczas gry przez sieć. Zresztą wiele serwisów internetowych idzie na rękę osobom niepełnosprawnym, jak na przykład kasyno online GG Bet.

Jest to o tyle istotne rozwiązanie, że zostało nawet uwzględnione przez Polską Ligę Esportową. Podczas zeszłorocznych finałów PLE jako pierwsza oficjalna organizacja na świecie wprowadziła także transmisję wideo z udziałem tłumaczy na język migowy. Dzięki temu zarówno gracze z niepełnosprawnością werbalną i słuchową oraz kibice z podobnymi schorzeniami mogli mimo swojej ułomności w dalszym ciągu brać pełny udział w imprezie. Co ważne – takie rozwiązanie spotkało się z ogromnym uznaniem i akceptacją ze strony pozostałych graczy, którzy bez żadnych oznak zniecierpliwienia zgodzili się na drobne opóźnienia i inne czynności wymagane do dostosowania imprezy do potrzeb projektu #GamingBezBarier.

Oczekiwany przez wszystkich powrót do normalności

Najważniejszym bez wątpienia zagadnieniem interesującym w zasadzie całą współczesną scenę e-sportową jest to, czy największe firmy wrócą do branży w tym roku, czy poczekają dopiero na następny. Wszystko bowiem sprowadza się oczywiście o finanse. Imprezy takie jak Intel Extreme Masters, PGA, czy też Digital Dragons sponsorowane są przez wielkie korporacje, które automatycznie przyciągają także wiele mniejszych firm. W efekcie wokół takich wydarzeń, kolokwialnie rzecz ujmując, kręcą się ogromne pieniądze. Jeśli jednak zabraknie największych sponsorów i organizatorów, to przyszłość tak wielkich imprez stoi zdecydowanie pod dużym znakiem zapytania.

Oczywiście wcale nie jest powiedziane, że najwięksi sponsorzy w ogóle myślą o wycofaniu się z pompowania sporych pieniędzy w branżę e-sportową w 2021 roku. Poza tym zawsze istnieje możliwość, że ich miejsce w razie czego zajmą inni chętni mający chrapkę na zaistnienie w tej formie rywalizacji sportowej. Niemniej jednak jest to dość istotny problem, który spędza w tym momencie sen z powiek analitykom, ekspertom i także samym fanom e-sportu!

Wejście nowych gier na rynek e-sportowy

Aby branża się rozwijała, konieczne jest wprowadzanie co jakiś czas pewnych urozmaiceń i nowych tytułów. Właśnie w 2021 roku możemy spodziewać się sporej liczby ciekawostek. Po pierwsze, po raz pierwszy zostaną zorganizowane właśnie w tym roku oficjalne mistrzostwa świata w grze Valorant. To zupełnie nowy tytuł, który błyskawicznie zyskuje sobie popularność, spychając już teraz nieco w cień takie hity jak Fortnite, czy też Counter Strike: Global Offensive.

Ponadto na rynek gier wkroczyło także wielu nowych producentów, mając nadzieję zaistnieć w tej jakże wymagającej branży. Na przykład mamy tutaj od zeszłego roku mocno promowaną grę pod tytułem Call of Duty: Warzone, która jest produkcją typu battle royale. Ponadto możemy spodziewać się także kolejnego wielkiego hitu, za którym stoi duża firma i jeszcze większe pieniądze. Mamy tutaj na myśli id Software oraz nadchodzący potencjalny przebój e-sportowy w postaci Quake Champions.

Oprócz tego mamy jeszcze na tapecie takie gry jak Halo Infinite, Dragon Ball Fighter Z, Warcraft III: Reforged, Diabotical, Brawlhalla, i Clash Royale. Czy zyskają sobie na tyle wysoką popularność, aby wskoczyć na najwyższą półkę gier e-sportowych? Oczywiście czas pokaże!

Ogólnie rzecz biorąc, fani gier e-sportowych i wirtualnej rywalizacji z niecierpliwością czekają na rozwój wydarzeń w 2021 roku i tak ważny powrót do normalności. Nie tylko w tej, ale ogólnie we wszystkich branżach!

Show More

Related Articles

Leave a Reply

Back to top button